Kariera zawodowa po 40-ce

14.07.2019
PolskaPraca.pl

Ponieważ populacje w krajach rozwiniętych starzeją się, a wiele krajów przeżywa kryzys w systemie emerytalnym, stoimy przed perspektywą konieczności przekroczenia zwykłego wieku emerytalnego. Jednak jednocześnie starsi ludzie nie zawsze są mile widziani jako siła robocza. Wiele osób ma również trudności ze znalezieniem nowej pracy, nawet jeśli ma nieprzerwaną historię pracy a po prostu szuka zmiany w karierze po 40 roku życia.

Istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby zmaksymalizować swoje szanse na znalezienie pracy, pomimo negatywnych opinii na temat wieku ze strony niektórych pracodawców.

Pisząc swoje CV, pamiętaj, aby dopasować je do danego stanowiska. Możesz to zrobić, podkreślając wszystkie umiejętności i doświadczenie, które są potrzebne do pracy, a następnie udowadniając, że je masz.

Nie jest konieczne umieszczanie danych osobowych w swoim CV - w wielu krajach nielegalne jest pytanie o wiek. Powinieneś całkowicie pominąć datę urodzenia lub umieścić ją na końcu. Nie podawaj swojego stanu cywilnego ani liczby dzieci, które masz lub ich wieku. To nie dotyczy pracy!

Fakt, że jesteś starszy oznacza, że ​​masz cenne doświadczenie w wielu dziedzinach i musisz dobrze to wykorzystać w swojej aplikacji. Nie martw się, jeśli wracasz do pracy po wychowaniu dzieci - umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, zarządzanie czasem i zdolność do dotrzymywania terminów, są kluczowe w dzisiejszym miejscu pracy, a wszystkie z nich będą umiejętnościami, które rozwinąłeś jako rodzic. Przyjrzyj się więc wszystkim umiejętnościom, które zdobyłeś zarówno w pracy, jak iw innych dziedzinach życia, i zrób listę. Będziesz zaskoczony, ile masz i ile z nich można przenieść do Swojej kariery zawodowej.

Jeśli uważasz, że Twoja konkretna kariera sprzyja młodości, rozważ możliwość pracy na własny rachunek. Czy mógłbyś wykorzystać swoje umiejętności jako wolny strzelec? Jeśli nie jesteś na bieżąco z pakietami komputerowymi, poproś dzieci, aby cię nauczyły lub dowiedziały się o lokalnych kursach, które czasami są bezpłatne. Jeśli w Twojej branży nastąpiły zmiany, zajrzyj na kursy odświeżające.

Wielu ludzi popełnia błąd zakładając, że otrzymają satysfakcję z pracy w jednym miejscu, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Zrób więc listę wszystkich umiejętności, których chcesz wykorzystywać (lub uczyć się) w pracy oraz listę zadań, które dają ci satysfakcję z pracy. Następnie rozważ możliwość zostania pracownikiem,  który ma więcej niż jeden zawód. Możesz na przykład pracować jako wolny strzelec w swojej dotychczasowej karierze przez dwa lub trzy dni w tygodniu i założyć małą firmę, która robi coś zupełnie innego w pozostałej części tygodnia. Możesz też pisać, uczyć lub prowadzić warsztaty w jednej z rozwiniętych umiejętności. To nie musi być związane z pracą - może to być hobby, którym interesujesz się od lat. Przeanalizuj wszystko, co do tej pory zrobiłeś w swoim życiu, a przekonasz się, że jest kilka obszarów, w których jesteś ekspertem.


 
Facebook Twitter