Kilka dni - tydzień przed rozmową
1. Poświęć trochę czasu na zbadanie organizacji i aktualnego stanowiska. Aby znaleźć informacje dotyczące firmy wyszukaj w Internecie lub porozmawiaj z obecnymi lub byłymi pracownikami o ich doświadczeniach i wrażeniach z firmy. Zapoznaj się z produktami i usługami firmy, branżą, rynkiem docelowym, roczną sprzedażą, lokalizacją geograficzną, strukturą, historią i innymi kluczowymi informacjami. Czy są jakieś nowe trendy w branży?
2. Zidentyfikuj głównych konkurentów firmy i przeprowadź podstawowe badania, w jaki sposób różnią się (pozytywnie lub negatywnie) od firmy, w której przeprowadzasz rozmowę.
3. Przygotuj konkretne przykłady tego, jak Twoje umiejętności i doświadczenie sprawiają, że dobrze pasujesz do potrzeb organizacji. Przećwicz odpowiadanie na ukierunkowane pytania dotyczące Twojego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności oraz ich związku z zajmowanym stanowiskiem. Gotowość do zarysowania związków między swoim doświadczeniem a potrzebami organizacji jest jedną z najważniejszych umiejętności przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, których będziesz potrzebować.
4. Określ swoje mocne i słabe strony. Przygotuj się na rozmowę o swoich słabościach, ale znajdź sposób na ich pozytywne sformułowanie. Na przykład: „Moją największą słabością jest to, że jestem perfekcjonistą. Wykonanie projektu w sposób satysfakcjonujący może zająć mi trochę więcej czasu, ale możesz mieć gwarancję, że praca przejdzie nawet najbardziej rygorystyczną recenzję, będzie w 100% dokładna i żaden szczegół nie zostanie przeoczony. ”
5. Przygotuj kilka inteligentnych pytań dotyczących firmy i stanowiska, które zademonstrują Twoją wiedzę o firmie i szczere zainteresowanie stanowiskiem.
6. Przymierz ubiór i upewnij się, że nadal jest dobrze dopasowany i w dobrym stanie. Jeśli to konieczne, znajdź inny strój.
Dzień przed rozmową
1. Skontaktuj się z firmą, aby potwierdzić datę i godzinę rozmowy kwalifikacyjnej. Potwierdź również imię i nazwisko oraz stanowisko osoby (osób), z którą masz się spotkać.
2. Uzyskaj wskazówki, jak dotrzeć do miejsca rozmowy, jeśli nie jesteś pewny/a. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wskazówki za pomocą mapy. Zapewni to znajomość drogi, a także przybliżony czas podróży - nie zapomnij zarezerwować dodatkowego czasu na godziny szczytu!
3. Rozłóż cały strój do rozmowy kwalifikacyjnej. Sprawdź, czy nie ma żadnych plam, zmarszczek lub uszkodzeń.
4. Wydrukuj kilka dodatkowych kopii swojego CV i listu motywacyjnego na ładnym papierze, ale nie ozdobnym lub kolorowym. Nawet jeśli ankieter ma własną kopię, zawsze dobrze jest mieć kopię zapasową. Jest to również pomocne, jeśli kończysz rozmowę kwalifikacyjną z wieloma osobami, ponieważ osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może być jedyną osobą, która ma kopię Twojego CV.
Dobrze się wyśpij!
1. Twój mózg potrzebuje paliwa, aby działać z maksymalną wydajnością i jeśli kiedykolwiek potrzebowałeś 110% energii z mózgu, to jest to dzisiaj. Więc nie oszczędzaj na posiłkach. Jednak zachowaj ostrożność podczas spożywania dużych ilości węglowodanów tuż przed rozmową kwalifikacyjną, ponieważ wiadomo, że węglowodany powodują spowolnienie i mogą prowadzić do drzemki „po obiedzie”.
2. Ubierz się wcześnie, aby nie czuć presji, by wybiec przez drzwi. Zwracaj uwagę na szczegóły (wyszczotkuj wszelkie kłaczki, uczesz włosy, umyj zęby, użyj dezodorantu itp.) I pamiętaj, że pierwsze wrażenie może wiele powiedzieć o Tobie i Twojej postaci.
3. Nie zapomnij zabrać ze sobą kopii CV, listu motywacyjnego i portfolio, jeśli je masz.
4. Daj sobie dużo czasu na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli przyjedziesz więcej niż 15 minut wcześniej, najlepiej zaczekaj w samochodzie lub przed budynkiem. Zbyt wczesne przybycie sprawia wrażenie, że bardzo Ci zależy na rozmowie kwalifikacyjnej (i nie masz nic lepszego do roboty), a także wywiera presję na ankietera (-ach), aby czuli, że muszą dostosować swój harmonogram do Ciebie.
5. Uśmiechnij się i uścisnij dłoń każdemu, kiedy spotykasz się po raz pierwszy - powinieneś także uśmiechnąć się i uścisnąć dłoń, gdy rozmowa dobiegnie końca.
6. Spokojnie! Jeśli odrobiłeś pracę domową, jesteś dobrze przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej. Weź głęboki oddech i spędź chwilę na zbieraniu myśli, jeśli zajdzie taka potrzeba, gdy ktoś zadaje Ci pytanie. Zapytaj zdezorientowany o konkretne pytanie, które zostało Ci zadane, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienia.
Po wywiadzie Napisz krótką wiadomość z podziękowaniem do osoby (osób), która przeprowadziła z Tobą rozmowę kwalifikacyjną.