Mity o Karierze Zawodowej

01.09.2019
PolskaPraca.pl

Jeśli marzycie o innej karierze, ale nie działacie zgodnie z tym marzeniem, możecie spróbować działać w oparciu o mity kariery. Może okazać się, że wypowiedzi i opinie z którymi się spotkaliście są nieprawdziwe. Przeanalizujmy kilka z bardziej popularnych mitów o rozwoju kariery zawodowej.

Mit kariery nr 1:  Nie możesz zarabiać na życie robiąc coś, co naprawdę, naprawdę kochasz

To jest dziadek mitów zawodowych, przekonanie, że nie można mieć „praktycznej” kariery, robiąc coś, co Cię zawsze pasjonowało. Jesteś przekonany/a , że musisz wybierać między jednym a drugim.
Ten mit zakorzeniony jest w strachu. Strach, że musimy poświęcić nasze szczęście, aby zarabiać na życie. Nie kupuj mitu, że nie możesz zarabiać na życie, robiąc to, co kochasz.
Jeśli okaże się, że" kupujesz" ten mit, zastanów się nad tym pytaniem - czego będziesz żałować, gdy spojrzysz wstecz na swoje życie? Podążać za swoją pasją czy za swoimi obawami?

Mit kariery nr 2:  Trudny rynek pracy / ekonomia

Nawet jeśli gazety i inne źródła wiadomości mówią, że liczba bezrobotnych utrzymuje się na stałym poziomie, wzrost zatrudnienia jest zatrzymany, lub że następuje powolne ożywienie gospodarcze, nie mówiąc już o zmniejszeniu zatrudnienia i outsourcingu, nie wierzcie.
To mit, ponieważ nie odzwierciedla całej historii, fakt, że dziś rynek pracy jest inny. To zmieniająca się gospodarka. To, jak przechodzimy z pracy do pracy odbywa się inaczej. Zmieniły się praktyki zatrudniania. Tak więc rynek pracy się zmienił, ale to niekoniecznie czyni go trudniejszym. Trudniejsze jest to, że wolniej zmieniamy się my. Trzymamy się starych praktyk i starych zachowań. Nie oznacza to, że stare sposoby nadal nie działają, ale nie są tak skuteczne.
Rzuć więc Sobie wyzwanie i spróbuj po prostu uwierzyć, że jest to idealny rynek pracy dla Ciebie, aby znaleźć na nim pracę.

Mit kariery nr 3:  Zmiana kariery jest ryzykowna

Co jest bardziej ryzykowne niż pozostawienie tego, co wiesz, aby ścigać nieznane? Zmiana kariery oznacza pozostawienie części swojej tożsamości - odpowiedzi na pytanie „Jestem prawnikiem, jestem inżynierem itp” czy „co robić dalej, gdzie szukać pracy"?. Może to oznaczać przyznanie się, że popełniłeś błąd przy początkowym wyborze kariery. Lub może to oznaczać potwierdzenie, że nie jesteś pewien, co dalej. A mądrzy ludzie zawsze wiedzą, co będzie dalej, prawda?
Otóż Nie. Osoby skutecznie zmieniające karierę często nie mają planu. Osoby zmieniające karierę zamieniają fantazję w rzeczywistość. Istnieją dowody, że czekanie na Swój plan jest bardziej ryzykowne niż samo robienie i eksperymentowanie.


Mit kariery nr 4: Zawsze miej plan awaryjny w karierze zawodowej

Czasami posiadanie planu awaryjnego jest mądrym i rozważnym działaniem. Plany tworzenia planów zapasowych są tak dojrzałe i odpowiedzialne. Ale co się stanie, gdy okaże się, że "stoisz  jedną nogą w planie głównym i jedną nogą w awaryjnym"? Zwykle "zamykamy drzwi" i wycofujemy się. Niechętnie angażujemy się w działania i ostatecznie nie "gramy" na pełnych obrotach. W rezultacie czujemy żal i dokuczliwe pytanie „A co jeśli?” pytanie.
Plany zapasowe rozpraszają naszą energię. Rozproszona energia równa się rozproszonym wynikom. Daj z Siebie wszystko swoje marzenia / pasję / ryzyko, a wtedy masz większą szansę na odniesienie sukcesu.

Mit kariery nr 5:  Dla wszystkich jest idealna praca

Jak długo szukałeś Swojej? Po prostu wiesz głęboko w środku, że istnieje praca, która jest dla Ciebie idealna. Dopasowuje Twoją osobowość, umiejętności i zainteresowania w trójkąt. I dodatkowo jest dobrze opłacana. Gdybyś tylko mógł to rozgryźć. Gdybyś tylko wiedział jaka to praca.
Czy jest dla Ciebie idealna praca? Nie. A oto dobra wiadomość - jest więcej miejsc pracy, niż można sobie wyobrazić, które byłyby dla Ciebie „idealne”. Jest szansa, że jesteś ​​już bardzo, bardzo blisko jednej z tych idealnych prac. Więc co się stało? Jak rozpoznajesz jedną z tak zwanych „idealnych ofert pracy”?
Widziałeś kiedyś idealny prezent dla kogoś, ale minęły miesiące i zbliżają sie urodziny tej osoby? Kiedy później próbujesz znaleźć ten przedmiot, nie możesz. Kolejna stracona szansa, a ty jeszcze raz krytykujesz się za to, że jej nie kupiłeś, kiedy ją zobaczyłeś.
Być może w przeszłości natrafiłeś na idealną pracę, ale ze względu na czas straciłeś okazję. A może byłeś tak bardzo skoncentrowany na czymś innym, że przegapiłeś oczywistą wskazówkę. Zamiast rozmyślać o przeszłości, której nie możesz zmienić, skoncentrujsię na tym, aby mieć oczy otwarte i patrzeć poza to, co oczywiste.

Mit kariery nr 6: Pytanie „Co jest dla mnie najlepsze?” to właściwe pytanie?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przy rozważaniu zmiany kariery. To wydaje się logiczną analizą - rozważ zalety i wady i oceń równowagę.
Nie zadawaj sobie tego pytania !! Rzadko doprowadzi Cię do poszukiwanych odpowiedzi. Doprowadzi cię do poczucia przytłoczenia opcjami lub da Ci po prostu banalną odpowiedź, że musisz wybrać to, co jest praktyczne, a nie to, co wydaje się niepraktyczne.


Pytanie, które doprowadzi cię do odpowiedzi, jest proste (ale niełatwe !!). "Co naprawdę chcę robić?” To jest zupełnie inne pytanie niż "co jest dla mnie najlepsze?”.

Mit kariery nr 7:  Jeśli nie lubisz swojej pracy, prawdopodobnie wybrałeś złą karierę zawodową

Przyczyna i skutek, prawda? Jednym ze sposobów stwierdzenia, czy wybrałeś właściwą karierę zawodową, jest to, czy lubisz swoją pracę. Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej pracy, prawdopodobnie jest to znak, że musisz ponownie przeanalizować cały wybór kariery. Ludzie wiedzą, że coś jest nie tak, ponieważ nie lubią Swojej pracy. Ich naturalnym założeniem jest to, że ich niezadowolenie jest symptomem większej podstawowej kwestii -  błędnego wyboru  kariery zawodowej.
To jest przykład fałszywej logiki. Nie lubienie Swojej pracy może oznaczać, że wykonujesz złą pracę. Nie musi to oznaczać, że masz niewłaściwą karierę zawodową. To nawet nie oznacza, że ​​masz niewłaściwą pracę. Możesz po prostu pracować dla niewłaściwej osoby lub niewłaściwej firmy. Rozumienie źródła niezadowolenia wymaga umiejętnego podejścia do problemu i niekiedy bardzo trudno jest to zrobić samodzielnie.

Mit kariery nr 8: Każdy potrzebuje celu w karierze zawodowej

Czy wiesz, jaki jest Twój cel w karierze zawodowej? Deklaracje celu mają nas prowadzić, podążać za nami i pomagać nam iść do przodu. Ale co jeśli nie masz? Czy to oznacza, że ​​nigdy nie zrealizujesz swojego potencjału zawodowego?
Masz wyraźny cel  - uparcie dążysz do jego urzeczywistnienia?!  A może zamiast tego zastanów się czy może tak naprawdę nie potrzebujesz żadnego celu. Może właśnie już wypełniasz "Swoją misję". Czasami okazuje się, że w momencie gdy przestajesz uparcie poszukiwać celu, a skupiasz się na teraźniejszości możliwości pojawią się same.
Oto mała wskazówka: jeśli cel jest nieuchwytny, przestań go gonić. Nie stresuj się i pozwól niech on Cię znajdzie. W międzyczasie żyj dalej swoim życiem i zobacz, co się stanie.

Mit kariery nr 9: Zignorowanie niezadowolenia z kariery zawodowej sprawi, że zniknie

Och, gdyby tylko to działało na dłuższą metę !! To prawda, że na początku działa. Kiedy zaczynasz kwestionować swoją karierę, łatwo jest odepchnąć myśli na bok i udawać, że ich nie ma.
Z czasem przypadkowe myśli stają się dokuczliwymi myślami. Coraz więcej czasu marzysz o opcjach. Tworzysz listę powodów, aby ignorować rosnące niezadowolenie z kariery:

-Jesteś za stary.

- Nie chcesz obniżki płac.

- Nie chcesz wracać do szkoły.

-Straciłeś okazję 5, 10, 15 lat temu.

W takiej sytuacji pracuj nad rozpoznaniem i podważeniem tych obaw, a nie ignoruj ich. Czasami pozostaje strach przed zmianą, ale staje się większe zaangażowanie w życie zawodowe niż w odczuwanie strachu.

Skoro już wiesz, że jeden lub wszystkie z tych mitów powstrzymują cię, zacznij działać, na co czekasz?


 
Facebook Twitter